Olga Tsarkova
Razgovor sa djecom srednja grupa"Praznici su zabavni!"

Ciljevi: Nastavite predstavljati ovo odmor, Kako Nova godina; razviti sposobnost odgovaranja na pitanja u potpunim rečenicama, aktivirati svoj vokabular; razvijati sposobnost slušanja priča vršnjaka.

1. Postavljanje zagonetki:

Koja ljepota

Stoji, blistavo.

Kako veličanstveno uređeno

Reci mi, ko je ona? (Božićno drvce).

Dolazi u zimsko veče

Zapalite svijeće na božićnom drvcu.

Započinje okrugli ples -

Ovo odmor…(Nova godina)

Ko je naslikao obraze djeci

Crveno zimi, a ne ljeto?

A ko ih štipa za nos?

Jeste li pogodili? (Djed Mraz)

2.- Ljudi, koji mislite da dolazi? odmor?

Zašto ste tako odlučili?

Nova godina je jedna od najvažnijih Sretni i voljeni praznici širom svijeta. Prema kalendaru, Nova godina počinje kada se završava posljednji dan u godini i počinje prvi dan sljedeće godine. Mnogo vremena provode pripremajući se za Novu godinu i čekajući poklone.

Reci mi, kako se ljudi pripremaju za to odmor?

Pripreme za Novu godinu počinju mnogo ranije odmor. Otvaraju se tržnice za odmor, gde se mogu kupiti razne igračke, suveniri, nakit, pokloni. Ulice i kuće su ukrašene, božićna drvca su posvuda postavljena i kićena, pokloni i čestitke se prave vlastitim rukama.

3. Prikaži sliku "Okrugli ples kraj jelke"

Ljudi, pogledajte sliku, šta vidite na njoj?

Kako su djeca obučena?

Šta rade u blizini jelke?

Koje drvo? Čime je ukrašena?

Ko je došao odmor za djecu?

Ko je Deda Mraz?

Kako on izgleda?

Deda Mraz je ljubazan čarobnjak, punašan i sa belom bradom. Nosi dugu bundu, filcane čizme, krzneni šešir, a u rukama drži štap i torbu sa poklonima.

Ko može da mi kaže zašto se Deda Mraz zove čarobnjak?

Zašto mu treba osoblje?

Ako Djed Mraz puhne na prozor, prozor će biti prekriven čarobnim uzorkom leda. A ako Djed Mraz zamahne rukavom ili protrese rukavicom, padaće snijeg. Ima magični štap, šta god da dodirne ovim štapom, sve se smrzne.

Ljudi, znate li gdje živi Deda Mraz?

Živi u gradu Veliki Ustyug. Tu mu je sagrađena palata od drveta i stakla. Sa njim žive njegova unuka Sneguročka i njegovi pomoćnici. Djed Mraz ima svoju radionicu.

Šta mislite zašto mu je potrebna radionica?

U njemu on i njegovi pomoćnici cijelu godinu provode praveći igračke i poklone za djecu.

Ljudi, kako Deda Mraz zna koji poklon deca žele da dobiju od njega za Novu godinu?

Možete napisati pismo Deda Mrazu i poslati ga poštom ili ga staviti na prozor noću. A noću će ga pokupiti pomoćnici Djeda Mraza i odvesti u njegovu palatu.

Može li uvijek dati ono što žele? Zašto?

Djed Mraz u svojoj čarobnoj knjizi vidi koliko su dobra djela učinila djeca i da li zaslužuju poklone koje su tražili. Takođe nikada neće dati opasne, oštre predmete. Postoje neki pokloni koje Djed Mraz ne može dati bez dozvole roditelja, na primjer, mače ili štene. I ne može da da sve, sve, sve što dete želi, jer ima i druge dece koja žele da dobiju poklone.

Ljudi, da li volite Novu godinu?

Onda hajde da se igramo sa tobom.

4. HRE "Nova godina u vrtiću"

Izrada novogodišnjeg scenarija za predškolsku obrazovnu ustanovu.

Scenario novogodišnjih praznika: Šta je Nova godina?

Odmor za djecu srednje grupe (4-5 godina)

likovi

Uloge igraju odrasli

Čarobnjak

Snjegović

Otac Frost

Uloge igraju djeca srednje škole

Pahuljice

Zvuči vesela muzika, deca ulaze u salu i formiraju kolo oko jelke.

Vodeći.

Ušli smo u salu i sve videli -

Drvo stoji u novogodišnjoj lepoti,

Sve je srebrno, bujno i vitko,

Došla nam je u posjetu iz šume.

Zar nije lepotica?

Djeca. Svi volimo božićno drvce!

1. dijete.

Zdravo, šumsko božićno drvce,

Srebrnast, gusta.

Odrastao si pod suncem

I došla je kod nas na praznik.

2. dijete.

Božićno drvce, božićno drvce, božićno drvce, bodljikava igla,

Ima snega na tvojim granama,

Najbolji ste danas!

Izvodi se pesma „Naša jelka“, tekst 3. Petrova, muzika A. Ostrovski.

Vodeći.

Nova godina dolazi, dovodi goste sa sobom.

Mi ćemo mirno sjediti i gledati u gosta.

Čuje se tajanstvena muzika, a Čarobnjak ulazi u dvoranu i pleše.

Čarobnjak.

Zdravo draga,

Mali i veliki!

Ja sam čarobnjak, stari mađioničar.

Došao sam s razlogom.

Magija i vradžbine -

Ovo je moj poziv!

Reći ću vam iskreno, prijatelji,

Ne mogu da živim bez čuda!

Vodeći.

Veoma nam je drago što ste došli u vrtić. Uostalom, danas je najviše najbolji odmor kod momaka.

Pevaćemo, zabavljati se i zaigrati!

Čarobnjak. Pitam se kako se zove ovaj praznik?

Djeca. Nova godina!

Čarobnjak.

Odakle dolazi?

Gdje onda ide?

zaista želim da znam,

Šta je Nova godina?

Vodeći. E, sad će vam naši momci sve reći.

1. dijete.

Šta je Nova godina?

Obrnuto je:

Božićna drvca rastu u sobi,

Vjeverice ne grizu šišarke,

Zečevi pored vuka

Na bodljikavom drvetu.

Kiša takođe nije laka,

Zlatno je na Novu godinu!

2. dijete.

Šta je Nova godina?

Nova godina - mraz i led.

3. dijete.

Šta je Nova godina?

Ovo je prijateljski okrugli ples,

Ovo su lule i violine,

Vodeći.

Djed Mraz će doći danas

Dodjite kod nas za novogodisnji praznik,

On će pevati i plesati sa nama,

Dajte poklone svima.

Čarobnjak.

Pa, hoće li ovdje biti zabavno?

Hoće li Djed Mraz doći?

To je takvo čudo, samo čudo

Ovaj praznik je Nova godina!

Vodeći.

Pomozi nam, čarobnjače,

Pozovi Djeda Mraza

Da uskoro dođe,

Da zadovoljim decu.

Čarobnjak.

Sa zadovoljstvom, prijatelji!

Ali... ja ga ne poznajem.

Opišite Frost

Pričaj mi o njemu.

1. dijete.

Ko je Deda Mraz? Odgovaram na pitanje!

Ovo je smiješan djed sa dugom bijelom bradom,

Zna mnogo različitih viceva i igra se sa momcima.

I deda takođe ima jako crven nos.

Ovo je naš ljubazni Djed Mraz!

2. dijete.

Svi na svijetu znaju ko je Djed Mraz.

Svake Nove godine dolazi kod djece.

Sa nama pjeva pjesme, igra i svira.

O ovakvom susretu svi sanjaju cijelu godinu.

Čarobnjak.

E pa sad moji prijatelji

Prepoznajem svog dedu!

(Vadi i pokazuje zvonce.)

Evo magičnog zvona.

Pozvaću ih i onda

Djed Mraz će dojuriti

Dođi ovamo vrlo brzo.

Čarobnjak zvoni. Zvuči vesela muzika, a Patuljak utrčava u dvoranu, pjevajući pjesmu.

Dolazi Deda Mraz, peva glasnu pesmu!

Vodeći. Ljudi, da li je ovo Deda Mraz?

Čuju se odgovori djece. Čarobnjak je zbunjen.

Patuljak.

Tako je, tako je, ja sam gnom!

Zdravo prijatelji!

Čarobnjak.

Da! Ti nisi Deda Mraz.

Nos ti nije crven...

Da, i brada je drugačija,

Apsolutno nije siva.

Gnome, kako si došao do nas?

Patuljak.

Sam si me nazvao!

Zazvonilo je zvono

Rekao mi je da dođem ovamo.

Potrčao sam kad je zvono zazvonilo,

Moram da vidim decu u vrtiću.

Vodeći. Gnom je smiješan i smiješan.

Patuljak. Tako je, tako je! To sam ja!

Vodeći. Da li želite da se igrate sa pumpom, pevate pesme i igrate?

Patuljak.

Uostalom, danas je Nova godina,

Svi plešu i pjevaju.

Stanite jedno pored drugog

Kolo će ići u krug!

Izvodi se „Pesma o božićnom drvcu“, reči M. Bulatova, muzika E. Tiličejeva.

Patuljak.

Senka, senka, senka!

U šumi je živio jedan jelen.

Ima ogromnu kuću

Sa vratima i velikim prozorom.

Vodeći. Hajde da zajedno otpevamo pesmu o njemu!

Izvodi se pjesma-ples “Jelen ima veliku kuću”.

Patuljak.

S vama je zabavno, prijatelji!

Bio sam uvjeren u ovo.

Samo šteta, vreme je

Raskinite, djeco.

Moram da idem kući

Ja ću ukrasiti jelku.

Zbogom!

Čarobnjak. Patuljče, prijatan put!

Vodeći. Dolazite često!

Zvuči vesela muzika, Patuljak izlazi iz sale, a deca se opraštaju od njega.

Vodeći.

Umesto Deda Mraza

Nama funny gnome hit.

zabavili se sa nama,

Čarobnjak.

Očigledno od samog početka

Nešto sam pomešao.

Samo više greši

Ne želim, prijatelji.

Pomozi mi ponovo,

Reci nam nešto o Frostu.

1. dijete.

Necemo ga videti na prolece,

Neće doći čak ni ljeti.

Ali zimi veseloj djeci

On dolazi svake godine.

2. dijete.

Sjaji pahuljama,

Zarasla je ledenicama,

Ima jarko rumenilo

I čitava kolica poklona!

3. dijete.

Srećemo ga zajedno

S njim smo veliki prijatelji.

Ali pijte topli čaj

Ovo nije dozvoljeno kao gost!

Čarobnjak.

Sve ću ponoviti bez oklevanja:

Prekriven je ledenicama i pahuljama,

Voli hladnoću, sve blista,

I plaši se vrućih stvari.

Siguran sam ovog puta

Sve će nam uspjeti!

Moje zvono, zvoni

Dovedite Djeda Mraza!

Čarobnjak zvoni i čuje se brza muzika.

On već dolazi ovamo! Hoćemo li ga upoznati?

Djeca. Da!

Snješko trči u hodnik.

Snjegović.

Vau! Koliko djece, i djevojčica, i dječaka! Zdravo!

Stajao sam na ulici i držao metlu u rukama.

Odjednom sam čuo zvonjavu: dili-don, dili-don!

Pojurio sam na ovu zvonjavu,

Stigao sam do tebe neprimećeno.

Čarobnjak.

Šta se desilo? Zašto?

Ništa ne razumem!

Odgovori na pitanje:

Zar ti nisi Deda Mraz?

Snjegović.

Ne sve! Ja sam Snješko!

Navikla sam na sneg i hladnoću!

Ja nisam običan snjegović,

I vesela, nestašna.

Nadezhda Mikhailova
Sažetak integrisane lekcije „Šta je Nova godina?“

Opštinska budžetska predškolska obrazovna ustanova

„Vrtić br.179 "palčić" grad Čeboksari, Republika Čuvaš

Abstract

organizovane edukativne aktivnosti

po obrazovnoj oblasti "kognitivni razvoj"(integracija)

V mlađa grupa "Polyanka"

na temu: "Šta je Nova godina

Pripremljeno:

nastavnik

Mihailova N.V.

Čeboksari 2016

Obrazovna oblast "kognitivni razvoj":

Stvorite praznično prednovogodišnje raspoloženje u vezi s približavanjem Nove godine. Upoznajte djecu sa novogodišnjim praznikom i njegovim atributima (Božićni ukrasi, Djed Mraz, Snjeguljica, pokloni).

Naučite razlikovati pojmove "jedan je mnogo", odgovori na pitanje "Koliko?", kada odgovarate, koristite riječ "Puno", formiraju sposobnost isticanja boje (crvena, plava, žuta, oblik (okrugla, veličina (velika mala).

Nastavite upoznavati djecu s predmetima u njihovoj neposrednoj okolini (igračke, njihove funkcije i namjena (kako su se ukrašavali ukrasi za jelku).

Obrazovna oblast "Socijalni i komunikativni razvoj":

Ojačati vještine zajedničkih kolektivnih aktivnosti.

Naučite djecu da budu ljubazni: naučiti pozdraviti, zahvaliti na pomoći.

Obrazovna oblast "Razvoj govora":

Razvijte dijalošku formu govori: uključite djecu u razgovor dok gledaju ukrase za božićno drvce i prezentacije.

Obrazovna oblast "Umjetnički i estetski razvoj":

Razvijati sposobnost divljenja ljepoti ukrasa za božićno drvce.

Razviti sposobnost prepoznavanja poznate pjesme i emocionalne reakcije na nju.

Obrazovna oblast "fizički razvoj":

Promovirajte dječiju fizičku aktivnost kroz kolo i tjelesni odgoj.

Preliminarni rad:čitanje pjesama o božićnom drvcu, gledanje slika o Nova godina, modeliranje "grude snjegovića", gledanje snijega, postavljajući zagonetke o zimi.

Razgovor sa djecom o prazniku Nova godina.

Materijali i oprema: jelka, kuglice, božićne igračke, torba, lik snjegovića, projektor (slajdovi)

Metode i tehnike:

1. Uvodni dio.

Razgovor koristeći pitanja

2. Glavni dio

Pogledajte prezentaciju o prazniku Nova godina

Trenutak iznenađenja - poklon Djeda Mraza i Snjeguljice (torba)

Didaktička igra "šta je u torbi"

Igra "Kitićemo jelku"

Multimedijalna igra "Oblačenje božićne jelke"

3. Završni dio

Rezimirajući casovi.

Napredak lekcije:

Educator: Ljudi pogledajte kako je lijepo na prozoru. Svuda okolo je bijeli snijeg. Šta mislite zašto ima snijega?

Djeca: Zima.

Educator: Da, djeco, zima je tačna. Znate li koji praznik ćemo uskoro proslaviti?

Djeca: Nova godina.

Educator: Ljudi, da li volite Nova godina?I zašto?

Djeca:Zato što Deda Mraz donosi poklone.

Djeca: Da, dragi moji, uskoro Nova godina! To je najdivniji i najčarobniji praznik.

Želite li saznati više o ovom prazniku?

Djeca: Da

Educator: Onda predlažem da odete i sjednete na stolice, da zajedno pogledamo slike.

(Djeca sjede na stolicama koje stoje u polukrugu)

Prikaži prezentaciju Nova godina.

Educator: Šta ti misliš? je Nova godina(pitanje nastavnika)

Djeca: praznik, pokloni, Deda Mraz...

Educator:IspravnoNovo Godina je praznik magije, čuda i ispunjenja želja.

Educator:Kakvo drvo kitimo? Nova godina(pitanje nastavnika)

Djeca: Božićno drvce.

Educator: Naravno, jer je jelka najdugoiščekivaniji gost ovog praznika.

Educator: Kako da kitimo jelku?

Djeca: lopte, igračke.

Educator:Da, na Novo Svake godine je običaj da se božićno drvce kiti šarenim igračkama.

A kada je jelka okićena, sva djeca čekaju novogodišnju čaroliju.

Educator: Ljudi, ko je na programu Novo godine donosi poklone djeci? (pitanje nastavnika)

Djeca:Deda Mraz

Educator: Bravo, naravno da je Deda Mraz taj koji ispunjava sve želje i čini čuda. Dobri deda Mraz živi u ledenoj palati i dolazi nam na praznik na sankama koje vuku irvasi.

I zaista, pogledajte sliku Djeda Mraza koji dolazi na praznik sa ogromnom vrećom poklona i dijeli ih djeci.

Educator: Djeco, ko dolazi na praznik sa Djedom Mrazom i pomaže mu?

Djeca: Snow Maiden

Educator:Tačno. Unuka Sneguročka. Ljudi, na slici je jelka okićena, ali naša jelka (okrenut) Ah-ah-ah, šta je sa našim božićnim drvcem? Hajde da vidimo, drvo nije baš elegantno. Gdje su nestale sve igračke? Šta raditi, kako biti? Oh, neko nam kuca na vrata.

(kucajte na vrata i Snjegović ulazi)

Educator: (ushićenje) Ko nas je posjetio?

Djeca: Snjegović.

Educator: Zdravo Snješko! Hajde da se pozdravimo zajedno (Zdravo Snjegoviću)

Snjegović: Zdravo momci! Čuo sam da si bio u nevolji, izgubljene su ti igračke i da nemaš čime da kitiš jelku. Kad sam išla u vaš vrtić, našla sam vreću igračaka u snježnom nanosu. Možda su ovo tvoje igračke?

Educator: (vadim igračku) Ljudi, šta je ovo?

Djeca: Lopta. Toy.

Educator: Koja boja?

Djeca: plava.

Educator: Kakav oblik?

Djeca: Okrugla, Karina, ponovi, kakvog je oblika lopta?

Educator: Dobro, koliko loptica imam u ruci?

Djeca: Jedan. Griša, ponovi.

Snjegović: Još uvijek imam igračke u torbi. Vadi drugu igračku i stavlja je na poslužavnik.

Educator: Veronica. Koje je boje lopta Snješka? (poziva dijete da izvadi lopticu igračku iz torbe. Stavi je na poslužavnik za Snješka.

Educator: Koliko loptica ima snjegović?

Djeca: Puno.

Djeca: Saša, pokaži nam žuta lopta. Ksyusha, ponovi koje je boje lopta?

Educator: Veliki ili mali?

Djeca: Big

Educator: Kakvog su oblika lopte?

Djeca: Okrugla.

Educator: Predlažem da sada ukrasimo jelku sa ovim kuglicama, da li biste voleli?

Djeca: Da

Educator: Ljudi, pozovimo Snjegovića da nam ukrasi božićno drvce

Educator: Koliko smo lopti okačili?

Djeca:Puno.

Educator. Sada imamo okićeno i elegantno božićno drvce. Snjegović želi da se igra sa nama. I nudi igru "Oblačenje božićne jelke".

Igra "Oblačenje božićne jelke"

Okačili smo igračke (pljeskamo rukama)

Sa tribine (spusti ruke)

do vrha glave (podići ruke gore)

Lopte u boji (pokazuje loptu)

Zlatna ribica (pritisnuti ruke)

Nestašni pijetlovi

Raznobojne zastave

Petarda je glasno zalupila

Sve su igračke zvonile

Ah-ah-ah.

Educator: Joj, kako je bilo lijepo i zabavno u našoj grupi. Momci, hajde da se zahvalimo Snjegoviću što je našao naše igračke, kitio jelku sa nama i igrao se. Čekaćemo da snjegović dođe i zapleše oko jelke.

Snjegović: Pripremio sam i poklon za tebe, igricu "Kitimo jelku" Sada ću vam pokazati kako se igra. (virtuelna igra). A sada je vrijeme da idem kući. Zbogom djeco.

Djeca: Zbogom.

Educator: Šta smo danas radili sa tobom? koji praznik nam se bliži?

Djeca: igrao, kitio jelku. Nova godina.

Educator:Šta ti se svidjelo?

Djeca:Snješko, okiti jelku....

Educator: Uveče također plešemo oko božićne jelke. Sad idemo da se odmorimo.

Publikacije na temu:

Sažetak integrirane lekcije za djecu starije grupe „Šta je prijateljstvo“. Cilj: razvijati prijateljski odnos jedni prema drugima kod predškolaca; negovanje prijateljskih, tolerantnih odnosa među djecom.

Sažetak integrirane lekcije o svijetu oko nas „Šta je ljubaznost?“ Integracija obrazovne oblasti: “Spoznaja”, “Komunikacija”, “Socijalizacija”, “Umjetnička kreativnost” (crtanje). Vrste dečijih aktivnosti:.

Sažetak otvorene integrisane lekcije o kognitivni razvoj sa decom rane godine na temu: “Nova godina pred vratima” Programski.

Sažetak lekcije o upoznavanju s vanjskim svijetom u pripremnoj grupi „Šta je dobro, a šta loše?“ Sadržaj programa: 1. Nastaviti formirati kod djece pojam šta je dobro, a šta loše; 2. Učvrstiti znanje djece.

(prva godina studija)

Aktivacija i proširenje rječnika na temu “ Novogodišnja proslava " Poboljšanje gramatičke strukture govora (upotreba množine imenica)

Razvijati artikulacione motoričke sposobnosti, fine motoričke sposobnosti. Razvijati vizuelnu, slušnu percepciju, kreativnu maštu.

stvaranje pozitivne emocionalne pozadine, radosti i iščekivanja praznika.

Oprema: olovke u boji, sveske, slike koje prikazuju novogodišnji praznik.

1. Organiziranje vremena

- Ljudi, pogodite zagonetke i saznaćete o čemu ćemo danas pričati.

Koja ljepota

Stoji, blistavo,

Kako veličanstveno uređeno!

Reci mi, ko je ona? ( božićno drvce)

Ima sijedu bradu.

Krzneni kaput, štap sa zvijezdom.

Donio nam je poklone

Ko je ovo? ( Otac Frost)

On se utrkuje u brzoj trojci,

Još sam mali.

Glasno nam kuca na vrata,

Čišćenje snijega sa filcanih čizama. ( Nova godina)

2. Vježba "Ukrasi jelku"

Možete li pogoditi o čemu ćemo danas razgovarati na času?

– Šta je uobičajeno raditi pred Novu godinu?

– Danas ćemo kititi jelku.

- Pogledajmo slike, imenujmo ih i okitimo našu jelku.

3. Vježba “Ispravi grešku” Rad sa deformisanim rečenicama.

– Naša jelka je ispala veoma elegantna. Dobio sam pismo iz šume. Ali sa greškama. Da li razumete šta tamo pišu?
- Momci, ja ću pročitati rečenice, a vi slušajte, pronađite greške u njima i pravilno nazovite rečenicu.

Maša voli da nosi masku.
Božićno drvce pleše u blizini Snjeguljice.
Djeca su ukrašavala igračke jelkama.
Božićna jelka je bila obasjana lampicama.
Deda Mraz je doneo kesu sa poklonima.

Napomene za stariju grupu Sastavljanje priče „Nova godina je na pragu“

baziran na nizu narativnih slika sa nastavkom radnje

(prva godina studija)


Korektivno vaspitni zadaci:
Naučite djecu da sastave priču na osnovu niza slika zapleta. Razviti vještinu održavanja konzistentnosti prezentacije.

Korektivni i razvojni zadaci: Razvijati kod djece sposobnost da odgovore na pitanja punim rečenicama. Aktivirajte rječnik pridjeva na temu. Vježbajte djecu u pričanju priča, naznačujući vrijeme i mjesto radnje.

Korekcijski i vaspitni zadaci: Razvijati kod svakog djeteta sposobnost da sluša priče druge djece.

Oprema: O.S. Gomzyak serija zapleta "Nova godina je na pragu"

1. Organiziranje vremena

- Ljudi, pokažite mi koje ste igračke poneli. Ko vam je pomogao da ih napravite?

– Sve igračke su veoma lepe.

2. Najava teme časa

– Danas ćemo na času pisati priču o tome kako su se djeca u školi pripremala za Novu godinu.

3. Razgovor o seriji slika

Logoped prikazuje slike na haotičan način i traži od djece da ih postave u pravilnom redoslijedu.

– Šta mislite, koji praznik se bliži?

- Zašto ste tako odlučili?

– Šta momci rade?

- Pogledajte pažljivo i navedite koje Božićni ukrasi da li uspevaju?

– Šta djeca koriste dok rade?

– Rade li sa zadovoljstvom ili ne?

– Kakve su ukrase pravili? ( Raznobojne, svijetle, smiješne, šarene).

-Gde su okačili svoje igračke?

– Kako su djeca provela raspust?

-Šta su nosili?

– Kakvo ih je iznenađenje čekalo na kraju praznika?

4. Pisanje priče

- Ljudi, pogledajte ponovo slike i smislite priču na osnovu njih. Ne zaboravite da nam ispričate o iznenađenju koje je momke čekalo na kraju praznika.

Nova godina je iza ugla

Voljeni se približavao dječja zabava- Nova godina. A drvo je stajalo u uglu i bilo tužno. Olya je pogledala božićno drvce i predložila:

– Hajde da ga ukrasimo ne samo balonima, već i sami napravimo igračke.

Momci su se složili. Svaki od njih je uzeo makaze, boje i papir u boji. Djeca su radila sa zadovoljstvom. Ubrzo su blistavi, šareni ukrasi bili spremni. Djeca su ponosno okačila svoje radove na jelku. Drvo je blistalo i blistalo.

Praznik je stigao. Momci su se obukli i otišli na jelku. U krugu su pjevali, plesali i plesali. I, naravno, Djed Mraz je došao djeci sa dugo očekivanim poklonima.